Nečekané výhody černého pepře

Nečekané výhody černého pepře

Černý pepř má protizánětlivé vlastnosti, působí proti stárnutí, pomáhá tělu efektivněji vstřebávat prospěšné látky, předcházet a ničit rakovinné buňky.

Černý pepř se získává z pepřovníku černého (Piper nigrum), který je součástí tradiční indické medicíny po tisíce let. Odborníci na indickou medicínu se domnívají, že pepř má adstringentní vlastnosti, to znamená, že snižuje nadýmání. V čínské medicíně se černý pepř používá k léčbě epilepsie.

Moderní věda ukazuje, že černý pepř nabízí zdravotní výhody. Obsahuje alkaloid (přirozeně se vyskytující amin vyrobený rostlinami) zvaný piperin. Jedná se o silný antioxidant, který dodává pepři jeho štiplavou chuť.

Antioxidanty jsou molekuly, které odpuzují volné radikály – atomy nebo molekuly, které narušují normální fungování buněk, způsobují buněčnou smrt vedoucí k předčasnému stárnutí, způsobují různé nemoci, jako jsou srdeční choroby, kardiovaskulární onemocnění, rakovina, artritida, astma a cukrovka. Nezdravá strava, přílišné slunění, alkohol a kouření mohou zvýšit počet volných radikálů v těle.

Preklinické studie ukazují, že piperin bojuje proti volným radikálům. V jednom experimentu vědci rozdělili myši do skupin. Některé děti jedí normální stravu, jiné jedí stravu s vysokým obsahem tuků. Druhá skupina byla doplněna černým pepřem nebo piperinem.

Tým zjistil, že myši, kterým byl podáván pepř a piperin, byly méně náchylné k účinkům volných radikálů než kontrolní myši.

Piperin má také protizánětlivé vlastnosti. Chronický zánět může vést k mnoha nemocem, jako jsou autoimunitní onemocnění, revmatoidní artritida. Studie na zvířatech opět ukazují, že piperin pomáhá snižovat zánět a bolest u krys s artritidou.

 
Černý pepř je běžnou složkou tradiční indické medicíny, používá se v čínské medicíně.Foto: Onmanorama

Černý pepř je běžnou složkou tradiční indické medicíny, používá se v čínské medicíně.

Černý pepř pomáhá tělu efektivněji vstřebávat prospěšné látky, jako je resveratrol, antioxidant nalezený v červeném víně, bobulích a arašídech. Výzkumy ukazují, že resveratrol může chránit před kardiovaskulárními chorobami, rakovinou, Alzheimerovou chorobou a cukrovkou.

Normálně je resveratrol odbouráván dříve, než je absorbován střevní stěnou a vstoupí do krevního oběhu. Černý pepř však zvyšuje aktivitu resveratrolu, čímž se zvyšuje množství látky absorbované do těla.

Černý pepř také podporuje vstřebávání kurkuminu, aktivní složky kurkumy, s protizánětlivými vlastnostmi. Vědci zjistili, že konzumace kombinace 20 mg piperinu s 2 g kurkuminu zvýšila množství přírodního kurkuminu v těle o 2 000 %.

Další výzkumy ukazují, že černý pepř může pomoci zlepšit vstřebávání beta-karotenu, sloučeniny nacházející se v zelenině a ovoci, která se po vstupu do těla přeměňuje na vitamín A. Beta-karoten funguje jako silný antioxidant, který může zabránit poškození buněk. Výzkum ukazuje, že konzumace 15 mg beta-karotenu spolu s 5 mg piperinu významně zvyšuje hladinu dostupného beta-karotenu v krvi.

Černý pepř má také protirakovinné vlastnosti. Laboratorní studie ukázaly, že piperin snižuje produkci buněk rakoviny prsu, prostaty a tlustého střeva a zabíjí rakovinné buňky, které se již tvoří.

V jednom experimentu vědci porovnávali 55 sloučenin z různých druhů koření a zjistili, že piperin byl nejúčinnější při zvyšování účinnosti léčby triple-negativní rakoviny prsu – nejnebezpečnějšího typu rakoviny.

Piperin také snižuje lékovou rezistenci v rakovinných buňkách, která je zodpovědná za snížení účinnosti chemoterapeutických terapií.